Sık Sorulan Sorular

Tüm şirketlere ve vergi levhası olan tüm şahıs firmalarına da araç kiralamaktayız. (Doktor, Avukat, Mimar, Mali Müşavir vb.)

Türkiye'de üretilen veya ithalat, satış ve satış sonrası hizmetleri resmi distribütörleri tarafından gerçekleştirilen her marka, model binek araç tarafımızdan kiralanabilmektedir. Karayolları Taşıma Kanunu’nu gereğince ticari araçlar kiralanamamaktadır.

Kiralanacak araçlar için minimum veya maksimum adet sınırlaması yoktur. Bir araç için bile operasyonel filo kiralamanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

12 ile 47 ay (24-36 ay en sık kullanılanlardır) arasında Euro, USD ya da TL olarak istediğiniz döviz kuru bazında kiralama yapılabilmektedir.

Faturalandırma, sözleşmede belirtilen süre boyunca sabit ödemeli Türk lirası ya da döviz bazında yapılmaktadır. Döviz üzerinden yapılan sözleşmelerde, ödemeler TCMB döviz satış kuru referans alınarak her ayın ilk iş günü TL olarak faturalandırılmaktadır.

Kredi kartı ile ödeme kabul edilememektedir.

Yakıt giderleri kira bedellerine dahil değildir.

Bu işlemler ek bir sözleşme maddesi ile hizmet bedelleri ve tüm kanuni vergilerin ödenmesi karşılığında, kanuni sınırlar çerçevesinde yapılabilmektedir.

Karşılıklı mutabakat ile kira ve kontrat süresi uzatılabilir. Bunun için OTO PLAN filo danışmanınız ile görüşmeniz yeterlidir.

Motorlu taşıtlar ve trafik sigortaları OTO PLAN tarafından ödenir.

Kiralık aracın bakım ve onarımlarını Oto Plan’nın anlaşmalı olduğu yetklili servislerinde yaptırabilirsiniz.

Aracın muayenesi gelmeden bir hafta önce OTO PLAN müşterilerini arayarak hatırlatma yapar. Muayenenin yaptırılması kullanıcı sorumluluğunda olup zamanında yapılan muayenenin harç makbuzu Oto Plan’a gönderilmelidir. Zamanında muayeneyi yaptıramadığınız durumda doğabilecek ceza ve sorumluluklar kullanıcıya aittir.

Kiralık aracın hasar ve arıza onarımlarının sözleşmede belirtilen süreyi aşması durumunda en kısa sürede muadil araç tahsisi yapılır.

Acil ve kaza durumlarında 0850 222 5 686 yada 444 5 686 numaralı telefonu arayarak 24 saat bizimle temasa geçebilirsiniz.
App Store ve Google Play Store üzerinden OTO PLAN uygulamamızı ücretsiz olarak telefonunuza hemen indirebilir, arıza / kaza gibi acil müdahale gerektiren durumlarda dahil tüm taleplerinizi yalnızca birkaç tuşla bize ulaştırabilirsiniz.

 • Tek taraflı hasarlarda;
  • Emniyet güçlerinden alınmış rapor, sürücü’nün Ehliyet Belge Fotokopisi, Ruhsat fotokopisi, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçe (Trafik Sigortası) Fotokopisi
 • Birden fazla aracın karışmış olduğu hasarlarda;
  • Anlaşmalı kaza tespit tutanağı veya polis raporu (ıslak imzalı),
  • Alkol raporu (yaralanmalı kazalarda ve gerek görüldüğü hallerde),
  • Sürücü belgesi (ehliyet) fotokopisi,
  • Ruhsat fotokopisi,
  • Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçe (Trafik Sigortası) Fotokopisi,
  • Karşı araç veya araçlara ait sürücü belge (ehliyet) fotokopisi, Ruhsat fotokopisi, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçe (Trafik Sigortası) Fotokopisi

Eğer aşağıdaki durumlardan biri mevcut ise tutanak yetersizdir. Polis veya Jandarma ile temasa geçilip onların onayladığı rapor alınmalıdır.

 • Sürücü belgesiz veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
 • Sürücü 18 yaşından küçükse,
 • Sürücüde alkol ve akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan en az biri kamu kurumlarına ait ise,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik kazasında sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası yok ise (Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşil Kart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir.)
 • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralı sonuçlanmışsa bu tutanak doldurulmayacaktır.

Hasar ile ilgili olayın en kısa zamanda 0850 222 5 686 yada 444 5 686 Oto Plan destek hattına bildirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca; Kazaya karışan tüm araçların bilgilerinin olduğu eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Kaza Tespit Tutanağı, olay yeri fotoğrafları, kazaya karışan tüm araç ve sürücülere ait ehliyet, ruhsat ve trafik poliçesi fotokopileri eksiksiz olarak tedarik edilmelidir. Aksi takdirde kazanın ve hasarın oluşumunun eksik ya da hatalı beyan edilmesi, hiç beyan edilmemesi, resmi raporların Oto Plan veya yetkili kılınan kuruluşa ulaştırılmamasından kaynaklanan masraflardan Oto Plan sorumlu tutulamayacaktır.

Araçların kira süresi dâhilinde, üretici firmanın araca ilişkin kullanım kılavuzundaki talimatları çerçevesinde ve üretici firmanın garantilerini geçersiz kılmayacak şekilde tüm periyodik bakım ve onarımlara ilişkin masraflar, gerekli olması durumunda parça değişikliği ve ilintili işçilik ücretleri OTO PLAN tarafından karşılanacaktır, kiralama fiyatına dahildir.

Aradığınız ikinci el otomobil "İKİNCİ PLAN" portföyünde sizleri bekliyor.